سنگ انگشتر، رنگ ردا؛ رهبران ایران چگونه لباس می پوشند …

نوشته شده در موضوع دسته‌بندی نشده در 20 ژوئن 2017

حق نشر عکس
s

Image caption

انگشتر رهبر ایران؛ می گویند که برخی سنگ ها از صاحبشان حفاظت می کنند

روحانیون شیعه ایران از دیرباز بسیار ساده لباس می پوشیدند تا اینکه ۳۶ سال پیش در چنین روزهایی با انقلاب سال ۱۳۵۷ به قدرت رسیدند. بعد از آن سادگی به تدریج جای خود را به طرح های ظریف و زیبا و پارچه های اعلا داد و رهبران کم کم از پوشش به عنوان روشی برای بیان مواضع خود و تحت تأثیر قرار دادن اقشار مختلف جامعه استفاده کردند.

آیت الله علی خامنه ای ممکن است بیشتر به فکر الهامبخشی به بسیجیان باشد، اما یک متفکر اصلاح طلب مثل محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین، بیشتر در پی ایجاد ارتباط با روشنفکران، جوانان و طبقه متوسط بود.

گفته می شود که لباس روحانیون از حضرت محمد و دوازده امام مذهب تشیع الهام گرفته شده و اجزای اصلی این پوشش عبارتند از عمامه، ردایی یقه هفت و عبا.

حق نشر عکس
Getty

Image caption

ایران تاکنون هفت رئیس جمهور داشته که چهار نفر آنها معمم هستند

روحانیون مدرنی نظیر حسن روحانی، رئیس جمهوری فعلی، پوشیدن ردا را رها کرده اند و بجای آن لباده برتن می کنند. در حالی که حجاب اسلامی زنان معمولا سیاه است، روحانیون ایرانی بجز در مراسم عزاداری معمولا از پوشیدن لباس های سیاه پرهیز می کنند.

طرفداران محافظه کار آیت الله علی خامنه ای همیشه ساده زیستی او را تحسین می کنند. آقای خامنه ای خود را یک روحانی انقلابی علاقمند به هنر و ادبیات می داند. این رهبر ۷۶ ساله به کوه پیمایی هم علاقه دارد، و گفته می شود سال ها پیش پس از رسیدن به ریاست جمهوری دخانیات را کنار گذاشته است.

آقای خامنه ای در انظار عمومی زیر عبایش یک چفیه چهارخانه سفید و سیاه می اندازد. به گفته خبرگزاری فارس، این چفیه “می تواند نماد دفاع مقدس در جریان جنگ ایران و عراق، و یا حمایت او از فلسطینی ها، و یا وحدت امت اسلامی باشد”.

حق نشر عکس
khatami.ir

Image caption

گفته می شود که ترجیح رنگ های روشن از سوی آقای خاتمی نشانه اعتماد بنفس و تمایل به ایجاد اعتماد است

برخی از هواداران، چفیه آقای خامنه ای را خواستنی ترین یادگار می دانند. او بعضی اوقات چفیه هایش را به چهره های مشهور طرفدار حکومت و ورزشکارانی که در مسابقات بین المللی افتخار کسب کرده اند هدیه می دهد. یکی دیگر از علامت مشخصه های ظاهری آقای خامنه ای انگشترهای رنگارنگیست که به دست چپش می کند. دست راست او در سال ۱۳۶۰ در جریان یک سوء قصد از کار افتاده است.

در سنت اسلامی برخی سنگ ها از جمله عقیق و فیروزه از فرد محافظت می کنند، و بر دست داشتن انگشترهایی که حاوی چنین سنگ هایی هستند می تواند مانع چشم زخم و باعث شکست دشمنان او شود.

نقل است که در جریان نا آرامی های بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ آقای خامنه ای انگشتری با یشم ختایی به دست می کرده که گفته می شود برای مواجهه با شیطان خوب است. گفته می شود که علی بن ابی طالب، اولین امام شیعه هم در هنگام جنگ با دشمنان انگشتری با همین سنگ به دست می کرده است.

روسای جمهوری روحانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code