بلوف ترامپ درباره توافق هسته ای ایران/ کنگره آمریکا درباره …

نوشته شده در موضوع دسته‌بندی نشده در ۰۵ آذر ۱۳۹۶

احتمالاً کنگره آمریکا مسیری را علیه ایران درپیش خواهد گرفت که ظاهری قاطع خواهد داشت اما در باطن سست و بی رمق، خواهد بود.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازسرویس بین الملل خبرگزاری آریا، ریچارد اشتاین سیلور، در گزارشی در میدل ایست آی (انگلستان)، نوشت:کاملا آشکار است که دولت دونالد ترامپ در زمینه قانونگذاری و تصویب لوایج در کنگره این کشور، بسیار ناتوان بوده است.

همه لوایح مهمی که ترامپ برای تصویب به کنگره تسلیم کرده، از جمله لایحه بازنگری در قانون خدمات بهداشت و درمان موسوم به ” اوباما کر”، ساخت دیوار در مرز آمریکا با برزیل، محدود کردن مهاجرت به آمریکا، لغو قانون دریمر( فراهم کردن تسهیلات برای فرزندان مهاجران) و لایحه مربوط به اصلاحات مالیاتی، با مخالفت قانونگذاران روبرو شده است.

به علت چنین شکست هایی، ترامپ برای اینکه بتواند به وعده های انتخاباتی خود عمل کند،همواره ناگزیر شده است تا به صدور فرمان های اجرایی متوسل شود.

شکست تمام عیارمشکل فرمان های اجرایی یا ریاست جمهوری این است که با پایان یافتن دوره ریاست جمهوری، فرامین صادره از سوی رییس جمهور نیز اعتبار خود را از دست می دهند.

این گونه فرامین فقط در همان دوره ای که رییس جمهور بر سرکار است، معتبر می باشند.

به این ترتیب، فرامین ریاست جمهوری به عنوان میراثی از رییس جمهوری که آن ها را امضاء کرده است برجای نخواهند ماند بلکه به محض انتخاب رییس جمهور جدید اعتبار خود را از دست خواهند داد.

از جمله تفاوت های ترامپ با باراک اوباما در این است که فهرست لوایحی که در دوران ریاست جمهوری اوباما در کنگره به تصویب رسید بسیار طولانی است اما وی نیز در مواردی به صدور فرمان ریاست جمهوری ناگزیر شده است.

رویکرد ترامپ در قبال ایران نیز یک شکست فاحش و تمام عیار بوده است.

ترامپ از تدابیر کارساز سخن به میان می آورد و با رجزخوانی های جنگ طلبانه خود، با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل که متحد یکدیگر محسوب می شوند، همنوا شده است.

ترامپ توافق هسته ای را که به همت اوباما و مشارکت متحدان اروپایی واشنگتن به دست آمد، بدترین توافق تاریخی توصیف کرد.

ترامپ در دوره کارزار انتخاباتی خود وعده داد در نخستین فرصتی که به دست آورد این توافق را بی اعتبار اعلام خواهد کرد.

اما هنگامی که سمبه پر زور شد، ترامپ عقب نشینی کرد و دو بار در فاصله زمانی سه ماه از یکدیگر، پایبندی ایران به توافق هسته ای را مورد تایید قرار داد.

در نوبت سوم اظهار نظر درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای، ترامپ از این کار خودداری کرد.

با اینکه همه قدرت های مهم جهانی و نهادهای بین المللی پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کرده اند، ترامپ پیروی ایران از مفاد توافق هسته ای را مورد تایید قرار نداد.

وی با خودداری از این اقدام یک روند سیاسی را آغاز کرد که بر اساس آن کنگره ۶۰ روز فرصت دارد تا درباره برقراری تحریم های تازه علیه ایران تصمیم گیری کند.

دست نگه داشتندر دوره گذر از دوران اوباما به دوران ترامپ رویداد شگرفی پدید آمده است.

حزب جمهوریخواه که در دوران زمامداری اوباما حزب جناح مخالف دولت بود اکنون به حزب حاکم ( یعنی همان وضعیتی که نظام های اروپایی برقرار است)، تبدیل شده است.

در نتیجه، این حزب که علیه توافق هسته ای جبهه گرفته بود و در هر فرصتی که در دوران اوباما به دست می آورد به برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) ضربه می زد، امروزه تا حدودی مسئولیت پذیر و سر به راه شده است.

رهبران حزب جمهوریخواه به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند اوباما را به علت کاستی های موجود در توافق هسته ای یا تلاش ایران برای ساخت جنگ افزار هسته ای، سرزنش کنند.

در مقطع زمانی کنونی اگر ایران به ساخت جنگ افزار هسته ای مبادرت کند و توافق هسته ای با شکست روبرو شود، جمهوریخواهان سرزنش خواهند شد.

به همین علت است که سناتورهای جمهور خواه دیگر همچون گذشته برای بی اعتبار ساختن توافق هسته ای اشتیاق چندانی از خود نشان نمی دهند.

جمهوریخواهان، زمانی که با چشم انداز برقراری تحریم های تازه علیه ایران و ایجاد شکاف بین واشنگتن و متحدان اروپایی که خود را به توافق هسته ای پایبند می دانند روبرو می شوند و درمی یابند که در صورت بی اعتبار اعلام کردن توافق هسته ای، قرارداد مهم فروش هواپیما به ایران از سوی شرکت بویینگ از میان خواهد رفت، دست نگه می دارند و به فکر فرو می روند.

احتمال اینکه سناتور کورکر سردمداری حمله به توافق هسته ای را بر عهده بگیرد، اندک است.

مانع دیگری که بر سر راه بی اعتبار ساختن توافق هسته ای وجود دارد، افکار عمومی آمریکاست که به شدت از این توافق حمایت می کند.

نظرسنجی تازه ای که شبکه تلویزیونی سی ان ان انجام داده نشان می دهد که ۶۷ درصد آمریکایی ها از توافق هسته ای حمایت می کنند و فقط ۲۷ درصد از خارج شدن آمریکا از این توافق جانبداری می کنند.

افزون براین، فقط ۳۰ درصد مردم آمریکا ، ایران را تهدیدی علیه کشور خود محسوب می کنند.

این رقم در سال ۲۰۱۵، پنجاه درصد بود.

از سال ۲۰۰۰ به این طرف که نظرسنجی در این زمینه آغاز شد، رقم ۳۰ درصد پایین ترین رقم در زمینه تهدید تلقی کردن ایران از سوی مردم آمریکا محسوب می شود.

افزون بر این، ترامپ با مانع دیگری در کنگره روبروست: سناتور باب کورکر، ریاست کمیته روابط خارجی سنا را بر عهده دارد.

چند هفته است که کورکر و ترامپ از طریق مصاحبه با رسانه ها یا در صفحات توییتر، خشم خود را علیه یکدیگر بروز می دهند.

در نتیجه احتمال اینکه سناتور کورکر سردمداری حمله به توافق هسته ای را در کنگره بر عهده بگیرد، اندک است.

نکته دیگر اینکه، گرچه زمامداران اسراییل علیه توافق هسته ای همچنان عربده می کشند اما مقامات امنیتی در تل اویو از جمله یوزی آراد و ایهود باراک به واشنگتن سفر کردند و در دیدار با قانونگذاران آمریکا یادآور شدند که اسراییل مشکلی با توافق هسته ای ندارد.

مهم تر، اینکه آن ها گفتند چشم انداز فقدان توافق هسته ای و پی آمدهایی که چنین وضعیتی پدید خواهد آورد برای اسراییل بسیار هولناک است.

فاجعه ای برای جمهوری خواهانبا اینکه پیش بینی رویدادهای ناشی از بررسی توافق هسته ای از سوی کنگره امری خطرناک محسوب می شود، چون ترامپ از جمله بی قرار ترین و پیش بینی ناپذیرین رییس جمهور آمریکا در طول تاریخ این کشور محسوب یم شود، اما بعید به نظر می رسد که کنگره قانونی را به تصویب برساند که با عدم پایبندی ایران به توافق هسته که ترامپ مدعی آن است، همسویی داشته باشد.

قانونگذاران آمریکا می دانند که اگر توافق هسته ای را بی اعتبار اعلام و تحریم های بی شماری علیه ایران برقرار کنند، نتیجه چنین اقدامی احتمالا خروج ایران از توافق خواهد بود.

زمامداران ایران اعلام کرده اند چنانچه آمریکا به تدابیر تنبیهی علیه تهران متوسل شود، آن ها برنامه هسته ای خود را ازسر خواهند گرفت.

در چنین حالتی این احتمال به وجود خواهد آمد که ایران یا به ساخت جنگ افزار کشتار جمعی مبادرت کند یا اینکه توانمندی آن را به دست اورد تا در صورت نیاز یک نمونه از چنین جنگ افزاری را تولید کند( درست همانند برنامه هسته ای ژاپن).

چنین وضعیتی برای جمهوریخواهان، فاجعه بار خواهد بود و آن ها مسئول پیش امدن چنین وضعیتی معرفی خواهند شد.

به احتمال زیاد کنگره نیز همان کاری را خواهد کرد که ترامپ در پیش گرفته است یعنی تا لبه پرتگاه پیش خواهد رفت ولی ادامه نخواهد داد و عقب خواهد نشست.

با اینکه جمهوریخواهان به کوته بینی شهرت دارند و فراتر از نوک بینی خود را نمی بینند اما در این مورد خاص آنقدر آینده نگر هستند که ببینند فراهم آوردن امکان لغو توافق هسته ای، موجب خوشنودی دمکرات ها خواهد شد چون آن ها خواهند توانست مخالفان خود را به صلابه بکشند.

گرچه وضعیتی که در آن قرار داریم وضعیت متعارف سیاسی نمی باشد، اما خود جمهوریخواهان نیز به این نکته اعتراف دارند که به اندازه کافی درباره مسایل و مشکلات موجود دردسر دارند و نمی خواهند با از میان بردن توافق هسته ای بر میزان مشکلات خود بیفزایند.

رها شده به حال خودالبته این احتمال نیز وجود دارد که جمهوریخواهان در کنگره برای اینکه بتوانند تحریم های تازه ای علیه ایران برقرار کنند یا تحریم های تعلیق شده را از سربگیرند، خود را به آب و آتش بزنند چون پیش از این ، حداقل چهار بار به این کار مبادرت کرده اند اما نتوانستند قانون ” اوباما کر” را ملغی کنند.

نکته دیگر اینکه شمار قابل ملاحظه ای از جمهوریخواهان خواستار تغییر رژیم در ایران هستند و به همین علت از لغو شدن توافق هسته ای بسیار شادمان خواهند شد.

این رویکرد حالتی نیهیلیستی و پوچ گرایی خواهد داشت اما چنین به نظر می رسد که امروز در واشنگتن در عصر نیهیلیسم قرار داریم.

اگر آمریکا از توافق هسته ای خارج شود، این اقدام فاجعه ای برای سیاست واشنگتن در قبال تهران خواهد بود .

دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵ که توافق هسته ای را امضاء کرده اند ( روسیه ، چین، فرانسه ، انگلیس و آلمان ) پایبندی خود را به این توافق مورد تاکید قرار خواهند داد.

آن ها تحریم های موجود علیه ایران را لغو نخواهند کرد و قراردادهای تجاری چشمگیری با این کشور منعقد خواهند کرد.

آن ها در ضمن به خرید دوباره نفت از ایران که یکی از اقلام مهم صادراتی این کشور است خواهند کرد.

و در این میان سر ما بی کلاه خواهد ماند.

دولت ترامپ دولتی غوغاسالار است .

تنها کسانی که از لغو توافق هسته ای خرسند خواهند شد عناصر تندرو در کنگره آمریکا و ایران هستند.

به هر حال ، چنین به نظر می رسد که کنگره نیز همان رویه ای را در پیش بگیرد که ترامپ اختیار کرده است : یعنی تا لبه پرتگاه پیش برود و در نهایت عقب نشینی کند.

آن ها راهی را علیه ایران در پیش خواهند گرفت که نشان از قاطعیت داشته باشد اما چنگ و دندانی نخواهد داشت.

این احتمال وجود دارد که آن ها تحریم های موجود را تشدید یا تحریم های تازه ای علیه ایران برقرار کنند.

در بدترین حالت ممکن، آن ها شرارت خود را به نمایش بگذارند اما آنچنان اقدامی نخواهند کرد که بین آمریکا و متحدانش شکاف جدی بروز کند و ایران نیز مرحله گریز هسته ای را پشت سر بگذارد.

کلید واژه ها: ریاست جمهوری – توافق هسته ای – توافق هسته – رییس جمهور – جمهوری – توافق – هسته ای – کنگره – ایران – اوباما – آمریکا – کنگره آمریکا – قانون – ریاست جمهوری اوباما – انتخاب – دوران ریاست جمهوری – نخست وزیر اسراییل – هسته – انتخاب رییس جمهور – بنیامین نتانیاهو – شکست – باراک اوباما – دونالد ترامپ – رییس جمهوری – گزارش – نتانیاهو – وعده – خبرگزاری – اصلاحات – فرزندان

Article source: http://www.ghatreh.com/news/nn39910566/%D8%A8%D9%84%D9%88%D9%81-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%86%DA%AF%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AC%D8%A7%D9%85

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
انگشتر استیل سنگ دلربا۱۷ H277 انگشتر استیل نقره ای۱۸ H283 انگشتر استیل نقره ای۱۷ H282 انگشتر استیل نقره ای۱۶ H281
     

انگشتر استیل طلایی سنگ دلربا سایز۱۷٫رنگ ثابت طرح طلا ضدحساسیت

انگشتر استیل نقره ای نگین جواهری سایز۱۸٫رنگ ثابت طرح طلاسفید ضدحساسیت

انگشتر استیل نقره ای نگین جواهری سایز۱۷٫رنگ ثابت طرح طلاسفید ضدحساسیت

انگشتر استیل نقره ای نگین جواهری سایز۱۶٫رنگ ثابت طرح طلاسفید ضدحساسیت

     
۲۲,۰۰۰ تومان خرید انگشتر استیل سنگ دلربا17 H277 ۲۵,۰۰۰ تومان خرید انگشتر استیل نقره ای18 H283 ۲۵,۰۰۰ تومان خرید انگشتر استیل نقره ای17 H282 ۲۵,۰۰۰ تومان خرید انگشتر استیل نقره ای16 H281
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
انگشتر استیل طلایی۱۸ H280 انگشتر استیل طلایی۱۷ H279 انگشتر استیل طلایی۱۶ H278 انگشتر مینامشکی K702
     

انگشتر استیل طلایی نگین جواهری سایز۱۸٫رنگ ثابت طرح طلا ضدحساسیت

انگشتر استیل طلایی نگین جواهری سایز۱۷٫رنگ ثابت طرح طلا ضدحساسیت

انگشتر استیل طلایی نگین جواهری سایز۱۶٫رنگ ثابت طرح طلا ضدحساسیت

انگشتر تیتانیوم مینامشکی نگین جواهری

     
۲۵,۰۰۰ تومان خرید انگشتر استیل طلایی18 H280 ۲۵,۰۰۰ تومان خرید انگشتر استیل طلایی17 H279 ۲۵,۰۰۰ تومان خرید انگشتر استیل طلایی16 H278 ۹,۵۰۰ تومان خرید انگشتر مینامشکی K702
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
انگشتراستیل فیروزه ای سایز ۱۸ H223 انگشتر استیل فیروزه ای سایز۱۷ H222 انگشتراستیل فیروزه ای سایز۱۶ H221 رینگ انگشتری سنگ طبیعی عقیق سبز
     

انگشتراستیل فیروزه ای سایز ۱۸ طلایی.طرح طلا ضدحساسیت رنگ ثابت

انگشتراستیل فیروزه ای سایز ۱۷ طلایی.طرح طلا ضدحساسیت رنگ ثابت

انگشتراستیل فیروزه ای سایز۱۶ طلایی.طرح طلا ضدحساسیت رنگ ثابت

رینگ انگشتری تراشیده شده و یک دست از سنگ طبیعی عقیق سبز (تراش فنسی)

     
۲۸,۰۰۰ تومان خرید انگشتراستیل فیروزه ای سایز 18  H223 ۲۸,۰۰۰ تومان خرید انگشتر استیل فیروزه ای سایز17  H222 ۲۸,۰۰۰ تومان خرید انگشتراستیل فیروزه ای سایز16 H221 ۱۲,۹۰۰ تومان خرید رینگ انگشتری سنگ طبیعی عقیق سبز
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
جعبه چوبی انگشتر کد ۱ جعبه چوبی انگشتر کد ۲ انگشتر نقره مردانه عقیق سیاه انگشتر نقره ایتالیایی
     

جعبه چوبی بسیار زیبا . قابلیت استفاده برای کالاهای زینتی دیگر

جعبه چوبی بسیار زیبا . قابلیت استفاده برای کالاهای زینتی دیگر

انگشتر نقره نگین عقیق سیاه ومارکازیت کد ۲۰۷

انگشترنقره ایتالیایی - نگین طرح یاقوت کبود کد ۱۷۳

     
۴,۵۰۰ تومان خرید جعبه چوبی انگشتر کد 1 ۵,۳۰۰ تومان خرید جعبه چوبی انگشتر کد 2 ۱۱۵,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره مردانه عقیق سیاه ۹۰,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره ایتالیایی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
انگشتر نقره شرف الشمس انگشتر عقیق سیاه نقره ایتالیا انگشتر نقره شرف الشمس انگشتر نقره عقیق
     

انگشتر نقره شرف الشمس با رعایت آداب کد ۱۷۲

انگشتر نقره آ برادیوم ایتالیایی نگین عقیق سیاه کد ۱۷۰

انگشتر عقیق زرد ( شرف الشمس ) کد ۱۲۱

انگشتر نقره عقیق رکاب یاعلی (ع) کد ۱۲۰

     
۹۷,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره شرف الشمس ۱۱۰,۰۰۰ تومان خرید انگشتر عقیق سیاه نقره ایتالیا ۹۶,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره شرف الشمس ۹۶,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره عقیق
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
انگشتر زنانه نقره کهربا۱ انگشتر نقره زبرجد مردانه انگشتر نقره یاقوت مردانه انگشتر نقره یاقوت مردانه
     

انگشتر زنانه نقره ۹۲۵ با نگین کهربای اصل لهستان

انگشتر نقره نگین زبرجد اصل معدنی کد ۱۷۶

انگشتر نقره نگین یاقوت سرخ مرغوب کد ۱۶۰

انگشتر نقره نگین یاقوت سرخ مرغوب کد ۱۵۹

     
۲۲,۹۰۰ تومان خرید انگشتر زنانه نقره کهربا1 ۲۷۰,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره زبرجد مردانه ۲۳۰,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره یاقوت مردانه ۱۸۵,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره یاقوت مردانه
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
انگشتر نقره عقیق یمنی انگشتر نقره عقیق یمنی انگشتر نقره عقیق مردانه انگشتر عقیق یمنی
     

انگشتر نقره عقیق یمنی مرغوب کد ۱۰۱۰۳

انگشتر نقره عقیق یمنی مرغوب کد ۱۰۱۰۲

انگشتر نقره عقیق یمنی مرغوب کد ۱۰۱۰۱

انگشتر نقره نگین عقیق مرغوب یمنی کد ۱۰۱۰۰

     
۲۵۰,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره عقیق یمنی ۳۱۰,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره عقیق یمنی ۳۱۲,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره عقیق مردانه ۵۳۰,۰۰۰ تومان خرید انگشتر عقیق یمنی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
انگشتر زنانه نقره کهربا۳ انگشتر زنانه نقره کهربا۲ انگشتر عقیق نقره ی ایتالیایی انگشتر فیروزه نیشابور
     

انگشتر زنانه نقره ۹۲۵ با نگین کهربای اصل لهستان

انگشتر زنانه نقره ۹۲۵ با نگین کهربای اصل لهستان

انگشتر نقره ایتالیایی نگین عقیق کد ۱۶۶

انگشترنقره فیروزه ی نیشابور کد ۱۵۷

     
۲۲,۹۰۰ تومان خرید انگشتر زنانه نقره کهربا3 ۲۲,۹۰۰ تومان خرید انگشتر زنانه نقره کهربا2 ۱۱۲,۰۰۰ تومان خرید انگشتر عقیق نقره ی ایتالیایی ۲۸۰,۰۰۰ تومان خرید انگشتر فیروزه نیشابور
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
انگشتر نقره عقیق یمنی انگشتر نقره یاقوت مردانه انگشتر نقره مردانه نگین عقیق یمنی خرید لیزر انگشتری Beams finger laser بیمز اصل, فروش لیزر انگشتری Beams بیمز درجه ۱
     

انگشتر نقره عقیق یمنی کد ۱۶۲

انگشتر نقره نگین یاقوت مرغوب کد ۱۶۱

انگشتر بسیار زیبای نقره ۹۲۵ با نگین سنگ طبیعی عقیق یمن ....

پدیده ســــال ۲۰۱۲ را به انگـــشتان خــود ببندید و دیگران را حیـــرت زده نمائید

     
۲۰۷,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره عقیق یمنی ۲۵۰,۰۰۰ تومان خرید انگشتر نقره یاقوت مردانه ۱۱۹,۹۰۰ تومان خرید انگشتر نقره مردانه نگین عقیق یمنی ۱۱,۰۰۰ تومان خرید خرید لیزر انگشتری  Beams finger laser بیمز اصل, فروش لیزر انگشتری Beams بیمز درجه ۱
     
     
               
عکس محصول      
     
فروش لیزر انگشتری بیمز Beams finger laser اصل, خرید لیزر انگشتری Beams بیمز درجه ۱      
     

پدیده ســــال ۲۰۱۲ را به انگـــشتان خــود ببندید و دیگران را حیـــرت زده نمائید

     
     
۱۲,۰۰۰ تومان خرید فروش لیزر انگشتری بیمز Beams finger laser اصل, خرید لیزر انگشتری Beams بیمز درجه ۱            
     
     

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code